Ha már a Gyilkos-tó - Békás-szorosról van szó, akkor egyben Közép-Európa egyik legjelentősebb sziklamászó paradicsomáról is. A vidék és egyben az ország egyik legjelentősebb sziklamászó terepe. A sziklafalakat középidei mészkő alkotja, mely az erózió és a tektonikai mozgások hatására kialakult repedések, üregek következtében tökéletes terepévé vált a sziklamászásnak.
A környék sziklamászó hagyományai a múlt szazad elejére nyúlnak vissza. Abban az időben érkezett a vidékre néhány sziklamászó, akik felkapaszkodtak az impozáns Oltár-kőre. A következő néhány évtizedben gomba mód szaporodtak a kiépített sziklamászó utak, több alpinista verseny helyszínéül is szolgált a Gyilkos-tó - Békás-szoros vidéke. A pezsgő sziklamászó élet némileg visszaesett a századforduló idején, manapság azonban ismét kezdi visszanyerni népszerűségét, bizonyíték erre, a klasszikus sziklamászó utak mellett nemrégiben kiépített ún. sportmászó utak sokasága (kb 100-120).
A sziklamászó utak nagy része több kötélhosszas klasszikus mászóút, megmászásukhoz legtöbbször mászólétra is szükséges. A sportmászó utak 20-40 m hosszúak, a néhány könnyebb (6a) úttól az egészen nehéz (8c) variációkig.